Адміністративна відповідальність за невиконання батьківських обов’язків (ст.184 КУПАП)

publichna-oferta

 

Виховання дитини не легка справа. І досить часто батьки опиняються під пильним оком правоохоронних органів через те, що вони недодивились за дитиною. Як наслідок, протокол за ст.184 Кодексу про адміністративні правопорушення.

При цьому, не завжди такі протоколи складаються із дотриманням процедури та прав особи.

Маючи досвід захисту клієнтів у справах про притягнення їх до адміністративної відповідальності за ст.184 КУПАП, хочу розповісти про справу, у якій відносно клієнтки було закрито справу через недоведення її провини.

Даний приклад може зорієнтувати Вас у напрямку вироблення правильної стратегії та тактики свого захисту та допомогти у вирішенні проблеми.

Отже,у 2024 р. на нашу Клієнтку був складений адміністративний протокол за ч. 1 ст. 184 КУпАП, що передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або
неповнолітніх дітей.

За обставинами справи, дитина знаходячись на своєму ліжку випадково дістала за ізольований електричний провід та раптово почала плакати. Наша Клієнтка, як дбайлива мати, викликала швидку допомогу та повідомила лікарів про можливе ураження дитини електричним струмом.

Лікарі швидкої допомоги не розібралися у симптомах та наслідках ураження електричним струмом та запропонували негайну госпіталізацію, при цьому не забувши повідомити поліцію щодо вказаного випадку.

Після події дитина одразу заспокоїлась та ніякої незвичайної поведінки у неї не було.

По приїзду до лікарні у дитини не було виявлено ознак (симптомів) ураження електричним струмом, але працівники лікарні уникаючи особистої відповідальності наполягали на госпіталізації дитини (не зрозуміло з якою метою).

Але мати дитини, розуміючи, що дитина знаходиться у доброму стані,
симптомів ураження електричним струмом не виявлено, відмовилася від подальшої госпіталізації та поїхала додому.

Через деякий час, наша Клієнтка отримала телефонний дзвінок з поліції, її попросили під’їхати до управління для владнання невеликої справи.

По приїзду до поліції нашій Клієнтці запропонували написати пояснення щодо ураження дитини електричним струмом та склали адміністративний протокол за ч. 1 ст. 184 КУпАП (ухилення від належного виконання батьківських обов’язків).
Мати дитини намагалася пояснити, що ніяких симптомів ураження електричним струмом у дитини виявлено не була, вона просто перехвилювалася за здоров’я дитини, тому викликала швидку допомогу, але переконати поліцейських не вдалося.
Вказаний адміністративний протокол був скерований до суду.

Готуючись до суду, за допомогою адвоката, було з’ясовано та документально підтверджено, що ніякого ураження дитини електричним струмом не було, ніякої шкоди здоров’ю дитини заподіяно не було. Мати дитини викликала швидку допомогу у стресовому стані, хвилюючись за здоров’я дитини.

Більш того, працівники поліції складаючи вказаний адміністративний
протокол за ч. 1 ст. 184 КУпАП чітко не зазначили у який спосіб мати дитини ухилилася від виконання своїх батьківських обов’язків.

Об`єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, які зокрема регламентуються законодавством, а суб`єктивна сторона характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності. При цьому ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов`язаної з незабезпеченням належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.

Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов`язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов`язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.

Матеріали справи не містили належних та допустимих доказів, зібраних поліцією, які б підтверджували ухилення нашої Клієнтки від виконання нею батьківських обов`язків.

Суд самостійно не може встановлювати склад та обставини вчинення
адміністративного правопорушення та розглядає справу в межах складу та обставин адміністративного правопорушення, які зазначені в протоколі.

Оскільки адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 184 КУпАП  настає, за ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, враховуючи те, що насправді ніякого ураження електричним
струмом дитини не було, що має бути підтверджено належними та допустимими доказами, які в матеріалах даної справи відсутні, суд закрив справу за недоведеністю вину Клієнтки.
Висновок: не завжди потрібно погоджуватися на пропозицію поліції
підписати адміністративний протокол, треба усвідомлювати, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності має право скористуватись правовою допомогою адвоката, навіть на етапі складання пояснень та протоколу. У такій категорії справ непоодинокі випадки здійснення психологічного тиску на осіб, з метою складання та підписання адміністративного протоколу.

 

Автор:

практикуючий адвокат

Євсєєв Вячеслав Володимирович

Переглядів: 22

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>