Про торгові марки

бизнес

Згідно з українським законодавством збірним поняттям таких понять, як товарний знак, торговий знак, торговельна марка, торгова марка, логотип, бренд, є «знак для товарів і послуг».

Знак для товарів і послуг (далі «торгова марка») – це позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших.

Відрізнити виробника допомагають:

  • знаки для товарів і послуг;
  • фірмове найменування;
  • найменування місця походження товару.

Регулювання відносин з приводу знаків для товарів та послуг (товарних знаків) здійснюється відповідно до Закону України “Про охорону прав на знаки лдя товарів і послуг”, Мадридської угоди про реєтрацію знаків 1891 р., Женевського договору про закони щодо товарних знаків 1994 р. та ін.).

Охорона надається таким видам знаків:

  • словесні знаки. Ці знаки вживаються у вигляді слів або сполучення літер. Зовсім не обов’язково, щоб ці слова мали певний смисл.
  • зображувальні знаки. Цей вид знаків виступає у вигляді графічних композицій на площині.
  • об’ємні знаки. Такі знаки складаються з фігур або їх композицій у трьох вимірах.
  • звукові знаки.  Це набір різних звуків у відповідній послідовності.
  • знак – запах.
  • світлові знаки.
  • поєднання кольорів.
  • невидимі знаки.

Для отримання свідоцтва на знак для товарів і послуг необхідно подати відповідну заявку.

Заявка повинна містити:

  • заява про реєстрацію знака;
  • зображення знака, який заявляється;
  • перелік товарів і послуг, згрупованих за МКТП, для яких заявник просить зареєструвати знак;
  • документи, що додаються до заявки.

МКТП – це міжнародна класифікація товарів та послуг, яка затверджена Ніццькою конвенцією від 15 червня 1957 р. Ця конвенція розділила товари і послуги на класи. Для того щоб подати відповідну заявку, треба визначити, для яких товарів і послуг призначений знак. Від кількості зазначених у заявці класів залежить обсяг надаваної охорони в майбутньому.

“Укрпатент” фіксує дату подання заявки.  Саме з цієї дати починають діяти права, що випливають зі свідоцтва.

Спочатку подані документи проходять формальну експертизу на їх відповідність до вимог закону. Після цього розпочинається кваліфікаційна експертиза.

Загалом тривалість проведення двох експертиз може становити 12 – 18 місяців. Проте можна прискорити процедуру їх проведення, сплативши за це додаткові кошти. Результати експертизи оформляються висновком, на підставі якого Державна служба інтелектуальної власності приймає рішення про реєстрацію товарної марки. Таке рішення обов’язково надсилається заявнику.

Якщо за результатами квафіліфікаційної експертизи заявки буде визначено, що позначення не відповідає умовам надання правової допомоги, заявнику надсилається рішення про відхилення заявки

Свідоцтво дає його власникові виключне право користуватись і розпоряджатись знаком на свій розсуд – продати його, передати його у строкове користування або заповісти.

Використанням знаку визнається  застосуванням його на товарах і при наданні послуг, для яких його зареєстровано, на упаковці товарів, у рекламі друкованих виданнях, на вивісках, під час показу експонатів на виставках та ярмарках, що проводяться в Україні, у проспектах, рахунках, на бланках, та в іншій документації, повязаній з уведенням зазначених товарів і послуг у господарський оборот.

Строк дії свідоцтва на знак становить 10 років від дати подання заявки і продовжується за клопотанням власника свідоцтва, поданим протягом останнього року дії свідоцтва, щоразу на 10 років.

Закон встановлює додаткові обмеження для власників знака, а саме: власник знака повинен використовувати його на території надання захисту.У противному разі будь-яка зацікавлена особа може звернутись до суду з позовом про дострокове припинення свідоцтва на знак.

Підприємства можуть володіти та користуватись кількома або багатьма знаками для товарів і послуг, для того, щоб відрізняти свої продукти від подібних продуктів конкурентів.

Фірмове найменування

Фірмове найменування є назвою підприємства, котре дозволяє відрізняти одне підприємство від іншого. Право на фірмове найменування виникає в момент створення підприємства і належить тільки підприємству.

Комерційне (фірмове) найменування охороняється без обов’язкового подання заявки чи реєстрації і незалежно від того, чи є воно частиною товарного знака.

Право на зазначення походження товару.

Закон розділяє просте і кваліфіковане визначення походження товару.

Просте зазначення походження товару – будь-яке словесне чи зображувальне (графічне) позначення, що прямо чи опосередковано вказує на географічне місце походження товару.

Кваліфіковане походження товару – термін, що охоплює (обєднує) такі терміни: назва місця походження товару та географічне зазначення походження товару.

Різниця між цими термінами полягає в тому, що термін назва місця походження товару передбачає, що товар із цього місця має особливі властивості, виключно або головним чином зумовлені характерними для даного географічного місця природними умовами або поєднанням цих природних умов і людського фактора. Назва місця походження показує на те, що товар із цього місця містить такі властивості, яких у решти або немає зовсім, або вони менш виражені. А географічне зазначення походження товару вказує лише на те, що товар із цього місця має певні особлиості, але ці особливості можуть мати й інші товари з інших місць, які мають схожі умови.

Закон встановлює, що для захисту простих зазначень походження товару спеціальної реєстрації не потрібно.

Кваліфіковане зазначення походження товару підлягає реєстрації, для якої необхідно подати заявку до “Укрпатент”. До заявки додаються документи, які підтверджують кваліфіковані особливості даної місцевості, підтвердження, що товар переважно там і виробляється, та документ про сплату збору.

Після подання заявки проводиться експертиза. Якщо експертиза визнає, що заявка відповідає вимогам, які висуває закон, то дані про заявку публікуються у спеціальному бюлетені. Після публікації протягом 6 місяців можна заявити свої заперечення проти заявки У разі відсутності заперечень або визнання їх необгрунтованими “Укрпатент” ухвалює рішення про реєстрацію даного кваліфікованого зазначення походження товару і повідомляє про це заявника. Протягом місяця після ухвалення рішення заявникові надсилається відповідне свідоцтво. Передача права на таке свідоцтво не допускається.

Потрібна консультація адвоката? Телефонуйте 096-203-18-51. Інформація про вартість

Переглядів: 1163

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>