На практиці не рідко виникають випадки, коли людина дізнається про арешти і заборони, накладені на її майно.
Арешт майна використовується як захід забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів у судових провадженнях та у процесі виконання судових рішень.
Також заборони на відчуження майна накладаються нотаріусами в зв’язку з укладенням договорів: іпотечного, договору застави, довічного утримання та в інших випадках.
Примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та приватних виконавців.
Виконавці після відкриття виконавчого провадження надають можливість виконати рішення суду боржнику в добровільному порядку і лише після ігнорування боржником цих обставин накладають арешти на рухоме й нерухоме майно та грошові кошти на рахунках у банківських установах.
Процесуальний порядок звернення стягнення на майно полягає у виявленні майна, його описі, та передачі його на реалізацію. Для виявлення майна державний виконавець оглядає усі зайняті боржником приміщення. Опис майна проводиться у присутності боржника або будь-якого повнолітнього члена його сім’ї і понятих. Майно описується в такій кількості та такої якості, які забезпечують виконання рішення. Опису підлягає усе майно, на яке може бути звернено стягнення відповідно до законодавства.
Арешт можна зняти як з рухомого так і з нерухомого майна.
Якщо на майно особи накладено арешт, і воно належить їй на праві власності, то така особа може звернутися з позовом до суду про зняття арешту з майна.
Позов про зняття арешту з майна може бути пред’явлений власником, а також особою, яка володіє на підставі закону чи договору або іншій законній підставі майном, що не належить боржнику.
Після розгляду справи, у разі задоволення такого рішення виконавець повинен зняти з такого майна арешт не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Це положення закріплено у ст. 59 Закону України “Про виконавче провадження”.
За наявності кримінального провадження власник чи інший володілець майна може звернутися до суду за захистом свого порушеного, невизнаного чи оспорюваного права власності у загальному порядку. Після підтвердження цього права зазначена особа, як і титульний власник майна, у тому числі й особа, яка не є учасником кримінального провадження, має право на звернення з клопотанням про скасування арешту та вирішення інших питань, які безпосередньо стосуються її прав, обов’язків чи законних інтересів.
У таких справах перевіряється чи додержані відповідною службовою особою вимоги закону про опис та арешт майна, зокрема, чи перелічено в акті опису інше майно, у тому числі те, що знаходиться у спільній власності боржника з іншими особами, яке не описувалось, а також чи не описано те майно, на яке стягнення не може бути звернене за виконавчими документами або може бути звернене лише в передбачених законодавством випадках.
По темі:
- Борг у спадок
- Оскарження виконавчого напису нотаріуса
- На зарплатний рахунок накладено арешт: чи правомірно це?
- Визнання прилюдних торгів недійсними
- Як поскаржитись на приватного чи державного виконавця
Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішення проблем – записуйтесь на консультацію за тел. – 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг