ЯК ПОЇХАТИ З ДИТИНОЮ ЗА КОРДОН БЕЗ ЗГОДИ ДРУГОГО З БАТЬКІВ

images

Досить часто бажання побувати із своєю дитиною за кордоном для одного з батьків може стати нереалізованим через небажання другого з батьків надати дозвіл на такий виїзд.

Українське законодавство (ч.3 ст.313 ЦКУ)  передбачає, що фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.

Тимчасово виїхати з дитиною за кордон без обов’язкового отримання нотаріально посвідченої згоди одного з батьків на термін до одного місяця можна за наступних умов.

1. Щодо того з батьків, хто хоче виїхати з дитиною за кордон, немає виконавчого провадження про примусове усунення перешкод у спілкуванні дитини з другим із батьків.

2. Метою такої поїздки мають бути:

  • лікування;
  • навчання;
  • участь у дитячих змаганнях, фестивалях, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, дослідницьких, туристичних, мистецьких, спортивних заходах, наукових виставках;
  • оздоровлення та відпочинок.

3. Перед поїздкою необхідно:

  1. повідомити другого з батьків про державу перебування, мету та тривалість поїздки рекомендованим листом, якщо відоме місце його проживання;
  2. отримати та пред’явити на кордоні копію рішення суду або органу опіки і піклування про визначення (підтвердження) місця проживання дитини.

За умисне порушення термінів настає адміністративна відповідальність – штраф від 1700 до 3400 грн. та втрата права виїзду з дитиною за кордон без згоди другого з батьків на рік.

Один із батьків може виїхати з дитиною за межі України на строк понад 1 місяць, якщо другий – боржник по аліментам. Розмір заборгованості має дорівнювати сумі аліментних платежів за чотири місяці (за три місяці, якщо дитина з інвалідністю або важко хвора). Довідку про заборгованість можна отримати в державній виконавчій службі. 

Якщо ж поїздку за кордон з дитиною планує той із батьків, хто проживає окремо від дитини, він незалежно від строку поїздки та за умови відсутності в нього заборгованості з виплати аліментів повинен буде отримати письмову нотаріально засвідчену згоду другого з батьків на виїзд дитини за кордон. Отримувати нотаріальну згоду другого з батьків належить напередодні кожної майбутньої поїздки дитини.

Якщо другий із батьків, з яким проживає дитина, не дасть своєї згоди на тимчасовий виїзд дитини за кордон з іншим із батьків упродовж 10 днів із моменту повідомлення про вручення йому рекомендованого листа з таким проханням, законодавець передбачає можливість звернутися до суду для одержання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

В суді необхідно буде довести наступні обставини:

– факт відсутності згоди іншого батька. Підтвердженням цього буде  письмове звернення. 

Додатковим аргументом, який може посприяти задоволенню позову може стати безпідставність відмови другого із батьків надати відповідний дозвіл, яка, як правило, ґрунтується виключно на неприязних відносинах між батьками.

зазначення країни та конкретного проміжку часу. 

Помилкою буде прохати суд надати дозвіл на майбутнє (у тому числі до 16-і років), на постійні та багаторазові виїзди дитини за кордон; без обмеження будь-яким терміном та без зазначення країн;  із зазначенням періоду (періодів), однак без визначення країн, а також навпаки. До таких позовних вимог судді відносяться дуже критично і часто їх не задовільняють (хоча й бувають виключення).

мета поїздки. Для отримання позитивного рішення в суді необхідно буде довести ті обставини, що виїзд дітей за кордон буде відповідати їхнім інтересам і надання дозволу сприятиме реалізації прав дітей.

Отже, до вирішення цього питання варто підійти з повною відповідальністю і з реальним врахуванням інтересів дитини.

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

 

Переглядів: 3064

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>