На зарплатний рахунок накладено арешт: чи правомірно це?

заборгованість по заробітній платі

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ

 

 

Звернулась клієнтка до мене з такою проблемою. Під час спроби розрахуватися своєю банківською карткою за продукти харчування вона дізналася про неможливість проведення операцій. Звернувшись до банку вона дізналася, що її зарплатний рахунок було заблоковано на виконання постанови державної виконавчої служби про арешт коштів боржника.

Наскільки правомірні дії виконавців?

Арешт майна боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення суду. Арешт на майно боржника може накладатися державним виконавцем шляхом, зокрема, винесення постанови про арешт коштів та інших цінностей боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах.

Стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі:

  • відсутності в боржника коштів/електронних грошей, що знаходяться на рахунках у банках чи інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманцях в емітентах електронних грошей,
  • відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум,
  • а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів (наприклад, аліментів).

 

За письмовою заявою стягувача або за виконавчими документами, сума стягнення за якими не перевищує 5 мінімальних розмірів заробітної плати, виконавець має право звернути стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника без застосування заходів примусового звернення стягнення на майно боржника.

При виконанні виконавчих документів про стягнення коштів, сума яких перевищує 5 мінімальних розмірів заробітної плати, виконавець у першу чергу перевіряє наявність коштів на рахунках та майновий стан боржника.

 

Про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі – підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи – підприємці здійснюють відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника і перераховують кошти на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця у строк, встановлений для здійснення зазначених виплат боржнику, а в разі якщо такий строк не встановлено, – до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення. Такі підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи – підприємці щомісяця надсилають виконавцю звіт про здійснені відрахування та виплати за формою, встановленою Міністерством юстиції України.

 

Із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості:

у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю особи, у зв`язку із втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, –50 відсотків;

за іншими видами стягнень, якщо інше не передбачено законом, – 20 відсотків .

 

Відповідно до частини 2 статті 10 Конвенції «Про захист заробітної плати», ратифікованої Україною 4 серпня 1961 року, заробітна плата повинна охоронятися від арештів і передачі в такій мірі, в якій це вважається потрібним для утримання працівника і його сім`ї.

Виплата установою працівникам заробітної плати має пріоритет перед погашенням заборгованості іншим кредиторам підприємства.

Накладення арешту на рахунок боржника, призначений для виплати заробітної плати, унеможливлює своєчасну виплату зарплати, що призводить до порушення конституційних прав громадян.

 

Рахунки, які передбачені для виплати заробітної плати та сплати податків, зборів і обов`язкових платежів до Держбюджету, є рахунками на які виконавчою службою відповідно до вимог законодавства арешт не накладається.

Отже, якщо накладено арешт на зарплатний рахунок, рекомендую не панікувати, а захищати свої права.

 

Перше, що можна зробити –  звернутися до відповідного відділу державної виконавчої служби.

У разі виявлення порушення порядку накладення арешту він знімається постановою начальника відповідного відділу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець.

Підставою для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є отримання виконавцем документального підтвердження, що звернення стягнення на такі кошти заборонено законом.

Боржник може звернутися до банківської установи з метою отримання довідки про те, що рахунок боржника має спеціальний режим використання на який зараховуються виключно зарплатні виплати.

Або це може бути довідка роботодавця про банківські реквізити, на які перераховується зарплата та витяг з рахунку за весь період дії картки (з моменту відкриття рахунку до дати звернення). Ця виписка потрібна для перевірки цільового призначення надходжень.

 

А можна звернутися до суду з позовом до відділу державної виконавчої служби відповідного територіального управління юстиції, в якому просити визнати протиправними дії головного державного виконавця відділу або скаргу на дії, бездіяльність та рішення державного чи приватного виконавця.

Як показує судова практика, суди досить часто стають на сторону боржників та скасовують накладений арешт.

 

Але, якщо боржник має всього один рахунок на який надходять різні кошти, в тому числі зарплата, в такому випадку боржник звертається до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, який наклав арешт на його кошти, із заявою про визначення поточного рахунка у банку для здійснення видаткових операцій на суму 16 000 грн. щомісяця. Дана можливість діє протягом дії воєнного стану.

Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється.

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката?  Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг.

 

Переглядів: 14970

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>