Договір оренди землі: на що потрібно звернути увагу

адвокат у земельних справах  Київ Скільки раз до мене звертались люди, які не читаючи, підписали договір оренди землі на 50 років, наслухавшись солодких обіцянок, а потім не знають, що з цим робити та змушені в подальшому проходити через довготривалі судові баталії.

Тому, читайте те, що ви підписуєте.  

В першу чергу, перевіряйте особу, яка називає себе представником орендаря, навіть якщо це ваш знайомий. Вимагайте у нього документи, що дійсно підтверджують юридичні повноваження укладати договори оренди, щоб не стати жертвою обману.

Далі, необхідно дуже відповідально поставитись до узгодження всіх істотних умов договору, адже наявність у сторін договору розбіжностей з будь-яких його умов може спричинити виникнення спорів.

Договір оренди землі завжди укладається в письмовій формі. За бажанням власника земельної ділянки договір може бути посвідчено нотаріально.

Закон вимагає, щоб у договорі були прописані наступні умови:

  1. предмет договору – земельна ділянка, яка передається в оренду (кадастровий номер, місце розташування, розмір);
  2. дата укладення та строк дії договору;
  3. розмір орендної плати, спосіб та порядок розрахунків, строки та порядок внесення, індексація, перегляд, відповідальність за несплату.

Для певних видів оренди передбачаються окремі вимоги.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

З 16 липня 2020 року почали діяти нововведення, що стосуються поновлення договору оренди землі.

Так, умови про поновлення договору мають бути зазначені у самому договорі оренди. У разі, якщо умова про поновлення договору оренди землі закріплена у договорі оренди землі і сторони не мають заперечень, то таке поновлення відбувається автоматично, державна реєстрація речового права оренди в цьому разі продовжується на той самий строк. Укладення додаткових угод не потрібно.

Скористатись правом на відмову у поновленні договору оренди землі може будь-яка із сторін. Для цього необхідно звернутись до державного реєстратора не пізніше, ніж за місяць до закінчення такого договору.

Однак, вказані вище правила не застосовуються до договорів оренди земельних ділянок державної чи комунальної власності (виняток – на такій ділянці знаходиться нерухоме майно орендаря).

Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, за необхідності, узгоджує з орендарем істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди.

Вищевказані правила, визначені статтею 126-1 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству», а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.

Крім цього, при укладенні договору необхідно підготувати правовстановлюючі документи на землю. Земельна ділянка обов’язково повинна мати кадастровий номер. Також необхідно перевірити чи має земельна ділянка обтяження, права третіх осіб на землю, дефекти, специфічні властивості, наявність газопроводів,  також варто переглянути кадастровий план земельної ділянки (з чіткими межами земельної ділянки), отримати нормативно-грошову оцінку землі для розрахунку податків.

Особливу увагу необхідно звернути на умови, що стосуються дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки. Якщо право на дострокове розірвання договору не передбачено договором, розірвати його в односторонньому випадку без згоди другої сторони можна буде тільки за рішенням суду, якщо для цього будуть підстави.

Також необхідно передбачити порядок та строки передачі земельної ділянки в користування. При цьому необхідно пам’ятати, що земля може бути переданою в оренду виключно після реєстрації права оренди.

Таку реєстрацію здійснюють нотаріуси, державний реєстратор – ЦНАП, або виконавчий оргам місцевої ради.

Договір земельної ділянки не може бути укладений більш ніж на 50 років.

Мінімальний строк оренди: оренда с/г землі, землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства – не менше 7 років, а меліорованих земель, або на яких проводиться гідротехнічна меліорація – не менше 10 років.

Оренда земель комунальної та державної власності розподіляється на конкурсних засадах, за винятком деяких випадків.

 

Потрібна правова допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

 

 

Переглядів: 1584

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>