Вас викликають на допит як свідка під час кримінального провадження? Поради адвоката

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ

 

Якщо Ви стали очевидцем події, по якій розпочато кримінальне провадження, готуйтесь до того, що можете бути викликані для допиту як свідок. При цьому, вік свідка законом не обмежений. Тобто, діти також можуть бути допитані, якщо завдяки своєму розвитку правильно сприймали обставини, які мають значення для справи. Соціальний статус людини також не має значення.

Однак, все ж таки, є категорія осіб, які не можуть бути допитані в якості свідка. Це адвокати, нотаріуси, священнослужителі, та інші особи, яким відома інформація, що є професійною таємницею чи не може бути розголошена згідно законодавства України.

Оскільки ніхто не застрахований від того, що у будь-який момент може стати свідком, слід все ж таки знати деякі основні права та процедуру проведення допиту свідка.

У слідчого

відзив на позовну заяву

 

 

Перш ніж піти на допит, дайте знати  рідним чи друзям хто і куди вас викликає.

Перед допитом слідчий зобов’язаний перевірити особу свідка, роз’яснити  права, а також порядок проведення допиту.

При цьому свідок попереджається про кримінальну відповідальність за відмову давати показання і за давання завідомо неправдивих показань. За необхідності до участі в допиті залучається перекладач.

Кожний свідок повинен допитуватись окремо, у відсутність інших свідків та сторонніх осіб, які не мають відношення до кримінального провадження (в тому числі працівників міліції). Дана слідча дія фіксується протоколом допиту. Обов’язково слідкуйте за тим, щоб у протоколі містилась інформація про особу, яка Вас допитує, дату, місце проведення допиту, а також час початку та закінчення допиту. Також обов’язково в протоколі має міститись інформація, що Вас повідомили про права та обов’язки свідка, що передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України.

Допит не може продовжуватися без перерви понад дві години, а в цілому – понад вісім годин на день. Під час допиту може застосовуватися фотозйомка, аудіо- та/або відеозапис.

Перш ніж щось розповідати слідчому знайте, що відповідно до ст. 63 Конституції України Ви маєте право відмовитися давати показання щодо себе, близьких родичів та членів своєї сім’ї. До  близьких родичів та членів сім’ї  відносяться чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

Допитувана особа має право використовувати під час допиту власні документи і нотатки, якщо її показання пов’язані з будь-якими обчисленнями та іншими відомостями, які важко зберегти в пам’яті.

За бажанням допитуваної особи вона має право викласти свої показання власноручно, після цього їй можуть бути поставлені додаткові запитання.

Під час допиту завжди відповідайте лише на поставлені питання і не розпочинайте задушевних розмов зі слідчим. Пам’ятайте, що завдання слідчого – отримати від Вас максимум інформації, і те, що Ви не бажали розповідати, посилаючись на ст. 63 Конституції України, стане відомим слідчому саме під час «розмови по душам», а Ви цього навіть не помітите.

Якщо до кінця не впевнені у своїх словах, не використовуйте в своїх відповідях категоричних мовних оборотів таких як: «категорично заявляю», «стовідсотково впевнений», «було саме так, і не інакше», оскільки подібні вислови в подальшому можуть обернутись проти Вас. Тому на запитання: «Чи Ваш підпис на пред’явленому документі?» краще говорити, що «підпис схожий на мій» і це не буде сприйматися як неправдиві покази, оскільки з моменту підпису документа може пройти багато часу і людина може не пам’ятати всі обставини свого життя детально, що є досить природнім.

Під час допиту ведіть себе стримано і не давайте волю емоціям, не піддавайтесь на провокації слідчого, який може використовувати і шантаж під час допиту.

Після закінчення допиту уважно прочитайте протокол допиту та підпишіть кожну його сторінку. У випадку невірного відображення Ваших слів вимагайте від слідчого відповідного виправлення показань, а у разі відмови – зазначте про це у кінці протоколу допиту власноручно та викладіть обставини так як Ви вважаєте за необхідне. Також в кінці протоколу Ви можете викласти і всі інші зауваження щодо порядку проведення допиту, після чого закресліть всі порожні місця в протоколі, що унеможливить внесення до нього доповнень після того як Ви підете від слідчого.

В суді

адвокат по кримінальним справам

 

 

Суд зобов’язаний в разі необхідності захистити свідків від образи або не допустити порушення правил допиту. Кожний свідок допитується окремо. Свідки, які ще не дали показань, не мають права перебувати в залі судового засідання під час судового розгляду.

Свідка обвинувачення першим допитує прокурор, а свідка захисту – захисник чи обвинувачений.

У виняткових випадках для забезпечення безпеки свідка проведення допиту відбувається з використанням технічних засобів з іншого приміщення, у тому числі за межами приміщення суду, або в інший спосіб, що унеможливлює його ідентифікацію. У разі якщо існує загроза ідентифікації голосу свідка, допит може супроводжуватися створенням акустичних перешкод.

Після допиту свідка йому можуть бути поставлені запитання потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, їх представниками та законними представниками, а також суддею.

Свідок може бути допитаний повторно, якщо з’ясувалося, що він може надати показання стосовно обставин, щодо яких він не допитувався

Суд має право призначити одночасний допит двох чи більше вже допитаних учасників кримінального провадження (свідків, потерпілих, обвинувачених) для з’ясування причин розбіжності в їхніх показаннях.

Свідок, якого вже допитали може бути залишений у залі судового засідання на вимогу суду.

Допит малолітнього свідка і, за розсудом суду, неповнолітнього свідка проводиться в присутності законного представника, педагога чи психолога, а за необхідності – лікаря. Свідку, який не досяг шістнадцятирічного віку, головуючий роз’яснює обов’язок про необхідність давати правдиві показання, але не попереджає про кримінальну відповідальність за відмову від давання показань і за завідомо неправдиві показання, і не приводить до присяги.

Наостанок, хочу зазначити, якщо ви невпевнені у дотриманні Ваших прав, тоді можете скористатися своїм законним правом на присутність адвоката при допиті свідка.

Майте на увазі, що у разі ігнорування слідчим чи суддею Вашого права давати свідчення за участі адвоката, Ви можете відмовитись від дачі показань. Пам’ятайте, що свідок звільняється від відповідальності за відмову від дачі показань у випадку не допуску до нього захисника, якого він обрав.

По темі:

 

Потрібна консультація адвоката ? Не зволікайте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. – 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше інформації про кримінальну відповідальність тут

Переглядів: 35974

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>