Нерідко буває, що не всі потреби дитини покриваються аліментами. Додаткові витрати на дитину виникають у зв’язку з розвитком її здібностей, хворобою, каліцтвом тощо.
Участь у додаткових витратах на дитину є не правом, а обов’язком батька (матері) незалежно від сплати ним (нею) аліментів, і закон не передбачає можливості повного звільнення особи від участі в таких витратах, а обставини, що мають істотне значення, враховуються лише при визначенні судом розміру участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі виникнення спору.
Додаткові витрати повинні сплачувати виключно батьки дитини.
Розмір додаткових витрат встановлюється рішенням місцевого суду за позовом одного з батьків.
Додаткові витрати на дитину можуть сплачуватися наперед, або вони покриваються після їх фактичного понесення.
При стягненні коштів на додаткові витрати, які повинні бути понесені у майбутньому, суду необхідно надати розрахунок або обґрунтування необхідності майбутніх витрат.
Наявність таких додаткових витрат має довести особа, що заявляє позовні вимоги про їх стягнення. Потреба у додаткових витратах повинна підтверджуватись письмовими доказами: чеками, квитанціями, актами виконаних робіт, рекомендаціями чи діагнозами тощо.
Стягнення грошових коштів може відбуватися разово, з певною періодичністю, постійно до досягнення дитиною повноліття.
Для підвищення шансів на успіх в судовому процесі по отриманню додаткових грошей на утримання дітей, матерям слід об’єктивно оцінювати матеріальне становище відповідача. У випадку, коли матеріальне становище батьків не дозволяє забезпечити повну оплату додаткових витрат, вони можуть бути компенсовані лише частково.
Розмір додаткових витрат завжди встановлюється в твердій грошовій сумі.
У випадку зміни особливих обставин, на яких ґрунтувалося рішення суду про стягнення додаткових витрат на дитину, кожна із сторін вправі звернутися до суду з відповідною вимогою – збільшення або зменшення суми додаткових витрат.
Зверніть увагу! У випадках, коли дитина потребує матеріальної допомоги у зв’язку з навчанням до досягнення нею 23 років, норми щодо обов’язку батьків брати участь у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами, не застосовуються. Оплата вартості навчання та проживання неповнолітньої дитини в гуртожитку не відноситься до додаткових витрат, тому правові підстави для їх стягнення відсутні. Такі спірні правовідносини регулюються нормами статті 199 СК України, якою передбачений обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання.
По темі:
Позовна заява про стягнення аліментів
Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг
Читайте більше порад сімейного адвоката тут