Водію на замітку: огляд автомобіля працівниками поліції / Проверка авто сотрудником полиции

огляд транспортного засобу поверхнева перевірка

 

Читайте також: ціни при поділі майна подружжя, про торгові марки, умови та порядок допуску податкової до перевірки

 

 

 

В 2015 році в Україні було проведено поліцейську реформу, внаслідок якої було змінено порядок та підстави для проведення огляду транспорного засобу працівниками поліції.

Так, новим Законом “Про Національну поліцію” 2015 р. було запроваджено новий поліцейський захід – поверхнева перевірка транспортного засобу.

У звязку з цим на даний момент доступ до транспортного засобу працівник поліції має в наступних випадках:

1) поверхнева перевірка – візуальний огляд транспорного засобу, яка не підозрюється у вчиненні адміністративного/кримінального правопорушення, проте існують підстави для такої перевірки, про які ми поговоремо нище.

2) огляд транспортного засобу – застосовується до особи, як захід забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення.

3) обшук транспортного засобу– застосовується до особи, затриманої через підозру у вчиненні кримінального правопорушення або особи, яка бере участь у проведенні обшуку транспорного засобу.

Ці процедури не є альтернативними, тобто їх не можна застосувати на власний розсуд. Вони повинні застосовуватись за умов і на підставах, що чітко визначені законодавством. Тільки поверхнева перевірка може передувати іншим видам огляду, але не навпаки. 

У цій статті ми поговоремо про перші два заходи, які найчастіше трапляються на наших дорогах.

Оскільки поверхнева перевірка та  огляд є заходами, що обмежують права громадян, то працівник поліції зобов’язаний дати водію роз’яснення з приводу їх проведення, а також права особи при його здійсненні.

Обовязково уточняйте у поліцейського, що саме він має намір провести – поверхневу перевірку чи огляд транспортного засобу в порядку Кодексу про адміністративне правопорушення.

 Поверхнева перевірка транспорного засобу

Поверхневою перевіркою є здійснення візуального огляду транспортного засобу або візуального огляду салону та багажника транспортного засобу. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону.

Тобто поліцейський не може копирсатися у вашому автомобілі, особа повинна самостійно показати поліцейському вміст транспортного засобу.

Поверхнева перевірка не потребує отримання дозволу суду (санкції) для її проведення та складання протоколу та інших процесуальних документів.

Тому при проведенні поверхневої перевірки за можливості варто використовувати відеозйомку дій працівника поліції.

Поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу в наступних вичерпних випадках:

1) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;

2) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;

3) якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

Отже, вимагайте від поліцейського обґрунтування необхідності здійснення поверхневої перевірки.

Після проведення поверхневої перевірки та за наявності підстав, визначених законами, працівник поліції може також здійснити  огляд/обшук транспортного засобу

Огляд транспорного засобу в порядку Кодексу про адміністративні правопорушення

Водій повинен дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав в разі:

  1. затримання водія або пасажирів і доставлення їх в орган внутрішніх справ;
  2. скоєння адміністративного правопорушення для забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення.

Зверніть увагу!

Водій повинен знати, що огляд транспортного засобу не може проводитися з метою вирішення питання про можливе його затримання. Водій може бути затриманий лише на підставах, які виникли до проведення огляду. Огляд транспортного засобу може бути проведений лише в разі вчинення адміністративного правопорушення та складення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення.  (ст.ст. 260,264 КУпАП)

Огляд транспортного засобу обов’язково оформляється відповідним протоколом, в якому вказуються підстави та мотиви проведення огляду, його результати та ін. або про це робиться відповідний  запис  у  протоколі  про  адміністративне правопорушення або в протоколі про адміністративне затримання.

Виняток. У невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку з обов’язковим складанням протоколу та повідомленням прокурора.

Потрібна допомога адвоката? Телефонуйте – 096-203-18-51. Інформація про вартість послуг

  • Адвокат по ДТП та порушення ПДР 
  • Гродовська Олеся Павлівна 

 

Переглядів: 25518

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>