Кримінальна відповідальність за фіктивне підприємництво (ст.205 КК України / Уголовная ответственность за фиктивное предпринимательство

фіктивне підприємництво

Читайте також: як подати до Європейського суду з прав людини, як правильно встановити робочий час, кримінальна відповідальність за примушування до шлюбу

 

 

 

Стаття 205 КК України, що встановлює кримінальну відповідальність за фіктивне підприємництво, є однією із складних і суперечливих статей у Кримінальному кодексі.

Вирок за ст.205 КК України часто використовують для донарахування податків і подальшого визнання фіктивними господарських операцій.

Кримінальна відповідальність  за ст.205 КК України наступає за створення або придбання суб’єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона.

Такі дії караються штрафом від п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, якщо вони вчинені повторно або заподіяли велику матеріальну шкоду державі, банкові, кредитним установам, іншим юридичним особам або громадянам, – караються штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як показує судова практика більшість таких справ закінчується угодою про визнання вини з призначенням покарання у вигляді штрафу (найпоширеніший –  8500 грн.).

Дана стаття досить часто іде у зв’язці із ст.ст.212, 255, 364, 368, 209, 358, 190 КК України.

Ключовим моментом у таких справах виступає фіктивність – відсутність у осіб, які стоять за створеним або придбаним суб’єктом підприємництва, справжнього наміру здійснювати діяльність, зафіксовану в установчих документах , – виробництво товарів, виконання робіт або надання послуг. Зазначені особи мають на меті інше – прикриваючись юридичною особою як ширмою, вони прагнуть приховати свою незаконну діяльність.

Суб’єктом фіктивного підприємництва може бути особа, яка сама або з іншими особами створила (заснувала) та зареєструвала або придбала юридичну особу – суб’єкта підприємницької діяльності.

У сучасній судовій практиці України поширеним є реєстрація підприємства на підставну особу: на безробітного, малозабезпеченого, на будь-яку іншу особу, яка приймає на себе обов’язки засновника підприємства, керуючись виключно бажанням отримати за це разову винагороду.

Дії осіб, на ім’я яких за їх згодою зареєстровано суб’єкт підприємництва з метою, зазначеною в ст. 205 КК, можуть кваліфікуватись як пособництво фіктивному підприємництву, а в разі, коли їх діями здійснено легалізацію (державну реєстрацію) суб’єкта підприємництва (підписання та нотаріальне посвідчення установчих документів, призначення на посаду керівника підприємства тощо), – як виконавство цього злочину.

Основною ознакою для притягнення особи до відповідальності за статтею 205 КК, є наявність спеціальної мети, а особи, які не мають прямого умислу на використання в подальшому створеного/придбаного суб’єкта підприємницької діяльності для прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона, не можуть бути засуджені за ст. 205 КК.

Технологія створення фіктивних підприємств постійно ускладнюється та вдосконалюється.

Часто фіктивні підприємства створюються за документами реально існуючих засновників, а на керівні посади призначаються теж реально існуючі особи, процедура створення здійснюється з всебічним дотриманням вимог чинного законодавства як до реєстрації, так і своєчасності постановки на облік у відповідних органах. Фіктивним підприємство стає після заміни його керівників і учасників на неіснуючих або підставних осіб. Інформація про вчинені дії або не подається взагалі, або подається таким чином, щоб вона не була зафіксована в установленому порядку.

Одна особа може створити, придбати або використати декілька фіктивних підприємств.

Доказами у таких справах часто виступають покази обвинуваченого, свідків, висновки експертів, документи, необхідні для реєстрації та перереєстрації підприємства, роздруківками руху коштів та ін.

 Фіктивне підприємництво є злочином невеликої тяжкості. Вже давно ведуться дискусії з приводу декриміналізації таких діянь. Однак, коли це станеться – невідомо. Тому варто бути пильними та не погоджуватись на сумнівні оборудки, які в результаті можуть призвести до судимості. 

Коли ж Вас викликають як свідка у таких справах рекомендую скористуватись правом не правову допомогу, оскільки вчорашній свідок завтра може стати підозрюваним.

Переглядів: 137

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>